پیچ سیاست مدیریت مدیریت استراتژی اخبار اجتماعی

پیچ: سیاست مدیریت مدیریت استراتژی اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار پزشکی یک‌سوم عامل سرطان‌ها مربوط به باقیمانده سموم و کودهای شیمیایی در محصولات کشاورزی است

همزمان با هفته مقابله با سرطان دولت در مورد راه‌های پیشگیری از آن تبلیغ می‌کند ولی کارشناسانی مانند مزدک دانشور که جامعه‌شناس سلامت هست، معتقدند دولت به وظایف خ

یک‌سوم عامل سرطان‌ها مربوط به باقیمانده سموم و کودهای شیمیایی در محصولات کشاورزی است

یک سوم عامل سرطان ها مربوط به باقیمانده سموم و کودهای شیمیایی در محصولات کشاورزی است

عبارات مهم : سلامت

همزمان با هفته مقابله با سرطان دولت در مورد راه های پیشگیری از آن تبلیغ می کند ولی کارشناسانی مانند مزدک دانشور که جامعه شناس سلامت هست، معتقدند دولت به وظایف خودش در زمینه مقابله با ابتلای مردم به سرطان عمل نمی کند.

در هفته مقابله با سرطان به سر می بریم. هفته ای که در آن تمام دستگاه ها و نهادهای مرتبط با سلامتی مردم تلاش می کنند با آگاهی بخشی قدمی مثبت در کم کردن مبتلا شدن به این بیماری بردارند. وزارت بهداشت روی برنامه های خودمراقبتی مانند ترک اعتیاد، چربی سوزی و تغذیه مناسب تأکید می کند و از برنامه های درمانی متفاوت و امتیازات خاص جهت درمان بیماران سرطانی پرده بر می دارد ولی ابعاد پنهان عملکرد نظام سلامت در مورد ابتلای مردم به سرطان هیچ وقت از تریبون های رسمی گفته نمی شود. کشور عزیزمان ایران رتبه اول منطقه را در مبتلا شدن به سرطان معده دارد. سرطانی که در میان سایر انواع سرطان درصد کشندگی بالایی هم دارد.

یک‌سوم عامل سرطان‌ها مربوط به باقیمانده سموم و کودهای شیمیایی در محصولات کشاورزی است

بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که مبتلا شدن به انواع سرطان ها به خاص سرطان معده نتیجه سموم باقی مانده در محصولات کشاورزی هست. 5 سال پیش محمد دهقان، عضو هیئت رئیسه وقت مجلس در صحن علنی مجلس گفت: «یک سوم عامل سرطان ها مربوط به باقیمانده سموم و کودهای شیمیایی در محصولات کشاورزی است و این یک هشدار جهت دولت و مسئولان است لیکن دولت مسئول سلامت مردم است.»

مزدک دانشور جامعه شناس سلامت هم به همین میزان راجع به عملکرد دستگاه های دولتی در برطرف عوامل سرطان هشدار می دهد. او به اعتمادآنلاین می گوید: «متأسفانه طرح تحول سلامت شباهت زیادی به طرح مبارزه با سرطان ریچارد نیکسون دارد که در 1971 در آمریکا اجرایی شد. در این طرح درمان محوری مد نظر بود و تمام دولت جهت تزریق هزینه درمان به نظام سلامت تزریق شد. الآن هم در نظام سلامت ما همین اتفاق افتاده است.»

همزمان با هفته مقابله با سرطان دولت در مورد راه‌های پیشگیری از آن تبلیغ می‌کند ولی کارشناسانی مانند مزدک دانشور که جامعه‌شناس سلامت هست، معتقدند دولت به وظایف خ

او اضافه می کند: «یکی از حوزه های خطرناکی که نظام سلامت ما سال هاست نسبت به آن بی توجه است کودها و سموم شیمیایی هستند. به عنوان مثال سم آفت کش آسپارتام در بافت میوه ها و سبزیجات باقی می ماند و به شدت موجب مبتلا شدن به سرطان کلیه می شود. در کشورهای زیادی اصلاً کشاورزان حق استفاده از این سم را ندارند. در کشور عزیزمان ایران طبق بند «د» تبصره 5 برنامه پنجم توسعه دولت موظف بوده که سم ها و کودهای شیمیایی را از بین بردن و با مواد بدون ضرر جایگزین کند ولی هنوز هیچ اقدامی جهت این کار صورت نگرفته هست. آن ها ترجیح داده اند که پولشان را در زمینه درمان هزینه کنند. در حالی که درمان با وجود تمام اهمیتی که دارد، چاه ویلی محسوب می شود که بدون توجه به پیشگیری به آن هرچقدر هم پول سرازیر کنید باز کم است چون از آن طرف ده ها برابر بیمار وارد تناوب می شود و این تسلسل را نهایی نیست.»

دانشور می گوید: «در سال 93 که طرح تحول سلامت اجرایی شد من اعلام کردم که این طرح نمی تواند نتیجه بخش باشد چون تمام تمرکزش بر بحث درمان است حتی در مواردی که به نظر به پیشگیری مربوط است و تا حدی هزینه ها را هدفمند می کند، یعنی دکتر خانواده، باز هم شاهد رویکرد صرفاً درمانی هستیم. ضمن اینکه خود دکتر خانواده هم بعد از سال ها به درستی اجرا نشده هست. 27 سال است که دولت موظف شده است دکتر خانواده را اجرا کند ولی این طرح فقط در دو استان آذربایجان غربی و فارس به صورت آزمایشی اجرا شد آن هم به صورت درمان محور. در حالی که دکتر خانواده باید تمرکزش را بر بهداشت و پیشگیری بگذارد.»

او ادامه می دهد: «یک نمونه ای را برایتان تعریف می کنم. در آق دره یک دکتر با مشاهده اینکه دستان کودکان دائماً زخم بر می داشت، به ماجرا شک کرد و آن را به مرکز دانشگاهی گزارش داد. همزمان در موردش مطالعه کرد و فهمید تصفیه طلا در معدن طلای آق دره به همان شیوه بسیار قدیمی انجام می شود و این کار مقداری سیانور وارد خاک می کند. فرزند هایی که در این منطقه بازی می کردند و به خاک دست می زدند، دست هایی هر لحظه زخمی داشتند. این وظیفه دکتر خانواده است نه اینکه فقط دارو تجویز کند و به دکتر متخصص ارجاع بدهد، یعنی همان کاری که معدود پزشکان خانواده در کشور ما انجام می دهند.»

یک‌سوم عامل سرطان‌ها مربوط به باقیمانده سموم و کودهای شیمیایی در محصولات کشاورزی است

او در جواب اینکه آیا دولت ها ترجیح می دهند به جای هزینه کردن در امر پیشگیری و بهداشت به درمان بپردازد، در حالی که این عرصه هزینه برتر هست، می گوید: «مسلماً در یک سیستم سالم دولت ترجیح می دهد بیماران کمتری تولید شوند، چون پیشگیری نه تنها کم هزینه تر است بلکه فشار جسمی و روانی کمتری هم به مردم وارد می کند، ولی متاسفانه مافیای پزشکی در کشور ما از بیماری مردم سود می برند و نه از سلامت آنها و آنقدر که صنعت درمان پرسود است صنعت بهداشت و درمان پر سود نیست. این افراد گروه های ذی نفوذ و بسیار نیرومند در کل نظام سلامت دارند و هنگامی که اینها می خواهند طرح های کلان تصویب کنند عموماً مسئله درمان را نشانه می گیرند.»

او ادامه می دهد: «به این ترتیب بودجه ای جهت مقابله با عوامل مهم بیماری زا و وظایف مهمی مانند مقابله با سموم کشاورزی باقی نمی ماند. حتی اراده ای جهت نظارت بر خوراکی های ارگانیک هم وجود ندارد که مردم به عنوان جایگزین به آنها پناه ببرند. در این اوضاع مردم چاره ای جز استفاده از محصولات کشاورزی آلوده ندارند و هر سال آمار مبتلا شدن به انواع سرطان ها زیاد می شود.»

همزمان با هفته مقابله با سرطان دولت در مورد راه‌های پیشگیری از آن تبلیغ می‌کند ولی کارشناسانی مانند مزدک دانشور که جامعه‌شناس سلامت هست، معتقدند دولت به وظایف خ

اعتمادآنلاین

واژه های کلیدی: سلامت | درمانی | مقابله | سلامتی | خانواده | محصولات | پیشگیری | خانواده | کشاورزی | مبتلا شدن | سرطان معده

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs